niedziela

87. Justyna Gaworska - Pokolenie ErasmusaW ciągu ostatnich kilku dni miałam przyjemność zaznajomić się z nową książką naszej rodzimej autorki pochodzącej z Łodzi - Justyny Gaworskiej. Ta młoda i ambitna autorka oprócz Pokolenia Erasmusa, w swoim dorobku ma również książkę American Daydream.

Tytuł książki odnosi się bezpośrednio do programu międzynarodowych wymian studenckich, którego chyba nie muszę nikomu przedstawiać, biorąc pod uwagę jego popularność. Wspomnienia z udziału  w tejże wymianie to temat przewodni Pokolenia Erasmusa.

To, na co nie sposób nie zwrócić uwagi i zarazem to, co na co w tekście pojawia się najczęściej, to wspaniałe opisy esencji "włoskości". Dowiemy się sporo na temat włoskiej architektury, zaczynając od tej najsłynniejszej aż po tą indywidualną, dotyczącą poszczególnych kamieniczek, mieszkań, pokoi. Nie brakuje tutaj również barwnych opisów włoskiej kuchni, której ja osobiście jestem miłośniczką. Kwestia specyficznej włoskiej mentalności, tak bardzo odległejod naszej polskiej, również została poruszona. Całość ta jest okraszona serią kolorowych fotografii, które tą "włoskością" emanują. Wszystkie te elementy niezmiernie mnie ucieszyły i usatysfakcjonowały, gdyż osobiście mam wielką słabość do motywu słonecznej Italii w literaturze i filmie.

Autorka porusza również typowe problemy, takie jak bariera językowa, formalności związane z uczelnią czy trudności w znalezieniu mieszkania. Są to kwestie, z którymi boryka się niemal każdy student na wymianie zagranicznej.  Na szczęście książka ta jest idealnym "poradnikiem" dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się nad opcją wymiany w ramach programu Erasmus oraz "motywatorem" dla tych, którzy nadal się wahają. Zawarte   są w niej przydatne rady, ciekawostki i przestrogi, które autorka doświadczyła i poznała na własnej skórze. 

Mocno akcentowane jest wyrażenie "Once Erasmus, Always Erasmus", które wydaje się być mantrą wszystkich studentów uczestniczących w wymianach. Od autorki wyczuwamy istnie kosmopolitańską aurę umiłowania podróży, różnorodności i poznawania nowych ludzi. Muszę przyznać, że aura ta udziela się również czytelnikowi. Autorka pokazuje jak bardzo wzbogacający jest wpływ zagranicznych podróży oraz ogrom siły, z jaką zmieniają one nasz światopogląd, zmieniając nas w obywateli świata, nie tylko konkretnego państwa.


Podsumowując, jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich tych, którzy mają zamiar w uczestniczyć w wymianach studenckich oraz  tych, którzy tak jak autorka uwielbiają poznawać inne kultury. Lekki styl, dzięki któremu czytanie sprawia wielką przyjemność oraz kolorowa Italia są dodatkami do wartościowej, praktycznej i ciekawej pozycji, która zwiększy nasz apetyt na świat i różnorodność jego kultur.


Gorąco zachęcam Was do udziału w akcji crowdfundingowej na portalu PolakPotrafi.pl, dzięki której książka będzie mogła zostać niezależnie wydana
 (link przekierowujący w bannerze)

 https://polakpotrafi.pl/projekt/ksiazka-pokolenie-erasmusa5 comments:

 1. Świetna recenzja i wartościowa pozycja.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję, że książka zostanie wydana.

  OdpowiedzUsuń
 3. Totalnie nie przekonuje mnie ta książka. Program Erasmus jest moim zdaniem genialną ideą i świetnie, że autorka skupiła się na kulturze, sztuce, klimacie kraju, ale coś sprawia, że wcale nie mam ochoty na tę książkę. Nie jestem też pewna - to powieść, czy faktycznie poradnik? Jeśli to drugie, to może bardziej mnie przekonuje. Nie jestem pewna też tego, czy jesteśmy "pokoleniem Erasmusa". To znaczy, to świetna okazja by poznać inną kulturę, poszerzyć wiedzę, odnaleźć siebie, ale no nie oszukujmy się, nie wszyscy mogą w prosty sposób skorzystać z dobrodziejstw tego programu. Mam mieszane odczucia, mimo wszystko świetnie, że pozycja Ci się spodobała.

  Pozdrawiam serdecznie, cass z cozy universe

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałabym to przeczytać :) czuję, że to dobra historia jest :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że wszystko jest takie... włoskie. Ale i tak przeczytam. Chodzi za mną ta książka.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

© Help Book, AllRightsReserved.

..